DVB-T2

DVB-T2 je nový standard digitálního televizního vysílání z pozemních vysílačů. DVB-T2 vychází z původního standardu DVB-T. Výhodou DVB-T2 jsou nové kompresní standardy, díky kterým se zmenšuje velikost vysílaných dat. Výsledkem je buď možnost umístit do jednoho multiplexu více televizních programů, nebo možnost vysílat v lepší kvalitě – HD i Ultra HD rozlišení.

Souběžné vysílání v obou standardech bude probíhat do roku 2020-2021. Po tomto datu bude v provozu už jen DVB-T2 vysílání. Celoplošné pokrytí signálem DVBT-2 by mělo být dosaženo v polovině roku 2018.

K příjmu DVB-T2 je potřeba televizor nebo set-top box, který má tuner DVB-T2 a dále musí podporovat kodek H.265/HEVC. Dále je samozřejmostí kvalitní televizní anténa, případně celý anténní systém. Významnou roli také hraje správné nastavení a zapojení celého systému. S novým televizorem nebo set top boxem DVB-T2 H.265 můžete přijímat současné DVB-T vysílání. Jestliže sledujete televizi přes satelitní vysílání, nepotřebujete televizor s tunerem DVB-T2. Přehled přístrojů, které mají ověřenou funkci v DVB-T2 standardu naleznete ZDE.

 

Aktuálně je možné přijímat 14 televizních stanic v novém standardu:

Prima, Prima Cool, Prima Max, Prima Zoom, Prima Love, Barrandov TV, Kino Barrandov, Barrandov Plus, Óčko, Óčko Gold, Šlágr TV, TV Noe, Óčko Expres a Barrandov Family.

Tato programová nabídka bude postupně rozšiřována.

Pro příjem DVB-T2 se používají stejné antény, jako pro příjem DVB-T.  Vysílání DVB-T2 bude mnohem náročnější na kvalitu příjmu, přesto v rodinných domcích většinou nebude nutné nijak upravovat stávající anténní systém. V STA v bytových domech bude nutná úprava ( pokud není použitý centrální širokopásmový zesilovač pro zpracování a zesílení přijímaného signálu).  Zda-li lze v konkrétní lokalitě přijímat DVB-T2, doporučuji zvolit na televizoru manuální vyhledávání na kanálu 28 ( frekvence 530 Mhz- platí v Moravskoslezském kraji). Pokud televizor nebo set top box nic nenaladí, je třeba provést úpravu anténního systému.